2. Hygiena a bezpečnost práce

I. Ve stomatologické laboratoři se používá mnoho přístrojů, nástrojů a látek, jejichž používání vyžaduje zvýšenou pozornost k hygieně a bezpečnosti práce. Studenti, učitelé, tlumočníci i návštěvy (návštěvy mají do laboratoře přístup pouze v odůvodněných případech, jejich vstup povoluje ředitel školy a musí se řídit tímto vnitřním předpisem) proto musí dbát zvýšené opatrnosti.

II. V laboratoři je nutno přesně dodržovat všechny technické postupy a návody k použití přístrojů.

III. Za hygienu a bezpečnost v laboratoři ručí vyučující učitel. Do laboratoře mají studenti povolen vstup pouze v přítomnosti učitele. Učitel do laboratoře přichází první a laboratoř odemyká. Učitel laboratoře odchází poslední a zamyká. O přestávce je laboratoř zamčena a nikdo v ní nepracuje.

IV. Začátky a konce vyučovacích hodin jsou vyznačeny v rozvrhu hodin. Rozvrh hodin je vyvěšen na viditelných místech ve všech učebnách a v laboratoři. Rozvrh hodin je třeba dodržovat.

V. Studenti dělají pouze to, co jim řekne učitel.

VI. Do laboratoře je povolen vstup pouze v pracovním oblečení a pevných uzavřených zdravotnických botách. Pracovní oblečení si studenti odkládají na určené místo.

VII. Při práci s brusnými kotouči a mikromotory = broušení, vrtání, musí mít studenti i učitelé kromě pracovního oblečení, zdravotnických bot také ochranné brýle nebo kryt obličeje a respirátor nebo roušku.

VIII. V laboratoři nesmí nikdo pracovat, pokud má na rukou prstýnky, náramky a hodinky. Povoleny nejsou ani příliš dlouhé řetízky a náhrdelníky.

IX. V laboratoři se nesmí jíst a kouřit. Pít se může pouze z láhve s uzávěrem.

X. S dýmavými, dráždivými, kouřícími a páchnoucími látkami je povoleno pracovat pouze v digestoři. (Digestoř = ventilátor v licí místnosti)

XI. Spájet a vypalovat je povoleno pouze v digestoři.

XII. Rozžhavené předměty je povoleno přendávat pouze kleštěmi.

XIII. Při práci se zápalnými látkami nesmí být v laboratoři otevřený oheň, jiskřící a žhavé předměty.

XIV. Otevřené hořáky musí být nejméně 75 cm od hořlavých látek.

XV. Pokud je v laboratoři cítit plyn, nesmí se rozsvěcet světlo. Je nutné urychleně vyvětrat.

XVI. Rozlitou kyselinu je nutno neutralizovat práškovou sodou, pak spláchnout vodou a posypat pískem nebo pilinami. Na rozlitou HNO3 (kyselina dusičná) nedáváme piliny, protože by mohla vybuchnout.

XVII. Brusné kotouče a mikromotory před započetím práce vždy zkoušíme.

XVIII. V odlévací místnosti je v době odlévání vždy pouze jeden student. Ve stejnou dobu tam nikdo nepískuje ani neleští.

XIX. Tavení elektrickým obloukem se provádí v licí místnosti. Bezpečnostní pravidla jsou stejná jako při odlévání – bod č. XVIII.

XX. Při tavení a odlévání v licí místnosti musí být vždy zapnut ventilátor – digestoř.

XXI. Při práci s tlakovými hrnci je třeba přesně dbát návodů na použití. Při špatné manipulaci hrozí nebezpečí výbuchu.

XXII. Všechny poruchy na přístrojích a na zařízení laboratoře studenti ihned hlásí učiteli. Ti je co nejdříve ohlásí řediteli školy.

XXIII. Opravy elektrických přístrojů a zařízení provádí odborník na práci s elektrickými přístroji, v žádném případě je neopravují studenti, učitelé nebo tlumočníci.

XXIV. Studenti jsou povinni okamžitě hlásit vyučujícímu učiteli všechna zranění, která si způsobili při práci v laboratoři. Vyučující učitel je zodpovědný za okamžité poskytnutí první pomoci zraněným, v těžších případech zranění ohlásí řediteli a ten zajistí okamžitý transport zraněného k odbornému lékařskému ošetření. Vyučující učitel je povinen všechny úrazy (i podávané léky) studentů, učitelů i tlumočníků vzniklé v laboratoři neprodleně zapsat do knihy úrazů. Kniha úrazů je uložena ve sborovně. Za obsah lékárničky v laboratoři je zodpovědná osoba určená v organizačním řádu školy.

XXV. Před ukončením práce v laboratoři učitel zkontroluje:

- uzavření všech plynových kohoutů a hlavního uzávěru plynu,

- uzavření všech vodovodních kohoutů,

- vypnutí všech elektrických přístrojů, přívodů elektrického proudu do pracovních stolů a hlavního elektrického spínače.

XXVI. Učitel ručí za pořídek v laboratoři. V době, kdy laboratoř opouští poslední student jeho pracovní skupiny, musí být kromě jiného utřeny všechny stoly a přístroje, zameteno a vyneseny koše.